Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Ojeda IRMH-60-3-B-H Refrigerated Self-Contained Island 60.9"W X 40.7"D X 63.7"H
| Manufacturer | Ojeda USA |
|---|---|
| Model Number | IRMH-60-3-B-H |
| Manufacturer Part # | IRMH-60-3-B-H |
| Interior Finish | Black |
| Height | 55" - 66"H |
| Display | 3-tier Of Shelves |
| Exterior Finish | Black |
| Width | 55" - 60"W |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Design | Vertical Case |
| Height | 63.7" |
| Width | 60.9" |
| Depth | 40.7" |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
| 5-20P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Ojeda USA, IRMH-60-3-B-H, Refrigerated Self-Contained Island, 60.9"W x 40.7"D x 63.7"H, high-density CFC-free polyurethane insulation, galvanized metal exterior cabinet with powder coated painted surface, easy-to-clean pre-painted steel interior, adjustable leg levelers, R-290 refrigerant, dual refrigeration system, hot gas heated condensate pan with hot gas evaporation, electronic temperature control with intelligent operation, automatic defrost cycle, medium temperature operation 34°F to 40°F, 3 product levels with 2 shelves per level, fixed price tag molding, LED lighted shelves, 3" or 5" casters, custom graphics available, energy consumption 34.5 kWh/24 h, 18 amps, 2x3/4 HP, 5-20P, 120, ETL, ETL Sanitation
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.