FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48046 (MM-IT-1400-TWC) Stagionello® Dry Age 3.0 Twin Cabinet Two-section
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48046 |
| Manufacturer Part # | 48046 |
| Height | 83.2" |
| Width | 57.6" |
| Depth | 34.5" |
| Weight | 981 lbs |
| Made in Italy | Yes |
| QPS | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48046, (MM-IT-1400-TWC) Stagionello® Dry Age 3.0 Twin Cabinet, two-section, with Umiright® humidity management, 49.5 cu. ft. capacity, 26.6°F (-3°C) to 95°F (35°C) temperature range, (2) hinged glass doors, (8) 77 lb. capacity shelves, 4.3" touch screen display with smart icon, pH reading, monitoring & alarms, (10) climatic recipes, (2) HACCP systems, 304 stainless steel interior, 1300 watts, 220-240v/60/1-ph, 15 amps, QPS, Made in Italy
Certifications
Certifications
Made in Italy
This product is crafted in Italy.
