Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48103 (48103) Condiment Squeeze Bottle Wide Mouth 12 Oz.
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48103 |
| Manufacturer Part # | 48103 |
| Cap Color | Clear / White |
| Bottle Color | Clear |
| Top | Wide Mouth |
| Tip Qty | Single Tip |
| Height | 6.7" |
| Width | 2.75" |
| Depth | 2.75" |
| Weight | 1 lb |
| BPA Free | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48103, (48103) Condiment Squeeze Bottle, wide mouth, 12 oz., dishwasher safe, BPA free, plastic, clear (6 pieces per pack)
Certifications
BPA FREE
The item has been evaluated and has been found to be free of bisphenol A.
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
