FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48295 (CE-CN-12C12G) Griddle/Char-Broiler Combination Countertop Natural Gas
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48295 |
| Manufacturer Part # | 48295 |
| Width (side - side) OA | 24" |
| Griddle Area | 12"W X 21"D Griddle Area |
| Griddle Plate Finish | Steel |
| Broiler area | 12"W X 21"D Broiler Area |
| Griddle Controls | Manual Controls |
| Height | 16" |
| Width | 24" |
| Depth | 29" |
| Weight | 185 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48295, (CE-CN-12C12G) Griddle/Char-Broiler Combination, countertop, natural gas, 24" wide x 29" deep frame, (1) 12" x 20-3/5" griddle plate, (1) 12" x 20-3/5" charbroil surface, standing pilot ignition system, adjustable front pilot light, stainless steel front edge, adjustable stainless steel non-skid feet, (2) manual controls, 65,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, CSA Flame, CSA Star
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
