- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48368 (CE-CN-0018-D) Pizza Oven Countertop Electric
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48368 |
| Manufacturer Part # | 48368 |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Deck Qty | 2 |
| Height | 26.3" |
| Width | 28" |
| Depth | 23.3" |
| Weight | 132.2 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 6-20P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48368, (CE-CN-0018-D) Pizza Oven, countertop, electric, double chamber, top & bottom stainless steel heating elements, rechargeable multi-protection thermostat, power & ready indicator lights, 30-minute quick-cook function, stainless steel construction, 3200 watt, 240v/60/1-ph, NEMA 6-20P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
6-20P
This unit is equipped with a NEMA 6-20P plug.
