FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48386 (RE-CN-1200) Heated Display Case Floor Model 46"W
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48386 |
| Manufacturer Part # | 48386 |
| Width (side - side) | 37" - 48" |
| Service Type | Self-service |
| Shelf Quantity | 4 Shelves |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 80" |
| Width | 46" |
| Depth | 29" |
| Weight | 399 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48386, (RE-CN-1200) Heated Display Case, floor model, 46"W, self-service, 26.8 cu.ft. capacity, 86°F (30°C) to 158°F (70°C) temperature range, digital adjustable temperature controller, (4) adjustable aluminum shelves, built-in lighting, glass sides, stainless steel & aluminum interior, stainless steel exterior, (4) casters, (2) with brakes, 3.1kW, 220v/60/1-ph, 18.1 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
