Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48513 (VP-NL-0021-LN) Trento Turbovac TS40 Heavy-Duty Vacuum Packaging Machine
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48513 |
| Manufacturer Part # | 48513 |
| Type | Countertop |
| Seal Bar Length | 16" Seal Bar(s) |
| Packaging Type | Vacuum |
| Chambers Quantity | Single Chamber |
| Height | 18.1" |
| Width | 20.6" |
| Depth | 21.8" |
| Weight | 145 lbs |
| NSF | Yes |
| cMETus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48513, (VP-NL-0021-LN) Trento Turbovac TS40 Heavy-Duty Vacuum Packaging Machine, countertop, (2) 16-1/2" seal length, 21m³ vacuum pump, (10) programmable control, LCD display, 100-120v/60/1-ph, cMETus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
cMETus
This item is certified by MET Laboratories for compliance with U.S. and Canadian safety standards, indicated by the cMETus mark.
