FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48565 (RE-CN-255B) Refrigerated Display Case Countertop 48"W
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48565 |
| Manufacturer Part # | 48565 |
| Service Type | Self-service |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Shelf Quantity | 2 Shelves |
| Width (side - side) | 43" - 48" |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Doors | Sliding Glass |
| Height | 38" |
| Width | 48" |
| Depth | 21" |
| Weight | 370.3 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48565, (RE-CN-255B) Refrigerated Display Case, countertop, 48”W, self-service, 9.0 cu.ft. capacity, front & rear glass doors, square, 32-53.6 °F (0-12 °C) temperature range, stainless steel interior & exterior, black, 305 watt, 110v/ 60/1-ph, 3.1 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
