Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48587 (CE-CN-10370H) Panini Grill Single Slim
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48587 |
| Manufacturer Part # | 48587 |
| Temperature Controls | Thermostatic Controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 11" - 14" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 7" - 10" |
| Top Plate | Single |
| Plate Configuration | Grooved Top & Bottom |
| Plate Construction | Cast Iron |
| Height | 11" |
| Width | 23" |
| Depth | 11" |
| Weight | 53 lbs |
| QPS | Yes |
| 5-20P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48587, (CE-CN-10370H) Panini Grill, single, slim, 14.7” x 7.8" cooking surface, 572°F thermostat control, grooved cast iron top & bottom plates, digital timer with (4) cooking modes, stainless steel body, non-slip rubber feet, 1.8kW, 120v/60/1-ph, cord, NEMA 5-15P, QPS
Certifications
Certifications
5-20P
This unit is equipped with a NEMA 5-20P plug.
