- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 48638 (CE-CN-F5-LP) Fryer LP Gas Floor Model
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48638 |
| Manufacturer Part # | 48638 |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Type | Restaurant |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Height | 45.3" |
| Width | 21" |
| Depth | 34.4" |
| Weight | 204 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48638, (CE-CN-F5-LP) Fryer, LP gas, floor model, 75-80 lb. tank capacity, (5) tube burners, (2) fry baskets, high-limit temperature protection at 450°F (232°C), with, automatic gas cutoff, stainless steel construction, (4) adjustable stainless steel legs, 150,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CSA-Sanitation
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
