Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 49089 (DI-IT-0020-3) Ugolini® Arctic Deluxe Juice Dispenser Electric
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 49089 |
| Manufacturer Part # | 49089 |
| Bowl Qty | 3 |
| Height | 25" |
| Width | 16" |
| Depth | 21" |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| Made in Italy | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 49089, (DI-IT-0020-3) Ugolini® Arctic Deluxe Juice Dispenser, electric, (3) 5.3 gallon (20 liter) capacity food grade polycarbonate bowls, stirring paddle circulation, unibody stainless steel construction, 115v/60/1-ph, cETLus, CE, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
Made in Italy
This product is crafted in Italy.
