Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Omcan 49160 (GD3/MU) Trento Potis Doner Kebab Machine/Vertical Broiler Natural Gas
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 49160 |
| Manufacturer Part # | 49160 |
| Height | 30" - 39" |
| Height | 36.2" |
| Width | 20.7" |
| Depth | 26.8" |
| Weight | 71 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| Made in Germany | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 49160, (GD3/MU) Trento Potis Doner Kebab Machine/Vertical Broiler, natural gas, (3) individual controlled infrared burners, 88.18 lbs. capacity, 17.7" maximum meat height, adjustable distance between cooking spit & burners, stainless steel octagonal grease tray, heavy duty motor, stainless steel structure, 28,500 BTU, 115v/60/1-ph, cULus, NSF, Made in Germany
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
Made in Germany
This item was made in Germany.
