Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Pacojet USA 137627-000-00 (137627-000-00) Pacojet 4 System Micro-purées Food
| Manufacturer | Pacojet USA |
|---|---|
| Model Number | 137627-000-00 |
| Manufacturer Part # | 137627-000-00 |
| Type | Emulsifier |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 17.16" |
| Width | 10.4" |
| Depth | 22.8" |
| Weight | 53 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| cMETus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Pacojet USA, 137627-000-00, (137627-000-00) Pacojet 4 System, micro-purées food, pacotizing® with jet®mode & repeat function, automatic portion control, blade locking system, touchscreen control display, intelligent detection features, includes: (1) Pacojet 4 machine, (1)pacotizing® blade, (1) spray guard complete, (1) synthetic pacotizing® beaker with lid, (1) protective outer beaker, cMETus, cULus, NSF
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
cMETus
This item is certified by MET Laboratories for compliance with U.S. and Canadian safety standards, indicated by the cMETus mark.
