Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Parker Hannifin 475137 Coil Cleaner Fm1 Foam Max (1 Gallon)
| Fits with Manufacturer | Parker Hannifin |
|---|---|
| Model Number | 475137 |
| Manufacturer Part # | 475137 |
| Height | 10" |
| Width | 5" |
| Depth | 7" |
| Weight | 10.8 lbs |
| Hazardous | True |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Parker Hannifin 475137 Virginia Foam-max Is A Super High-foaming Alkaline Based, Outdoor Condenser Coil Cleaner Designed For Extra, Tough Cleaning Jobs. This Cleaner Creates A Super Thick Foam, When Used On Aluminum Condenser Coils That Cuts, Through Grease Grime And Oil And Pushes Out Feathers Dirt, Dust Leaves And Grass. This Highly Concentrated, Formula Can Be Used In Lighter Dilution Ratios To Make An, Economical Cleaner For Standard Cleaning Jobs., , Hazmat (corrosive) Pick-up Only, Pick-up Only. We Do Not Ship This Item. This Product, Contains Hazardous Material (corrosive).

