- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Parker Hannifin BF165S Filter Drier Bi Flow
| Manufacturer | Parker Hannifin |
|---|---|
| Model Number | BF165S |
| Manufacturer Part # | BF165S |
| Height | 3" |
| Width | 3" |
| Depth | 8" |
| Weight | 1.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Parker Hannifin BF165S Parker Bi-flow Filter Drier 5/8" Odf Solder, Model Bf165s, Compatible With All Commercially Available Refrigerants, 100 Percent Copper Sweat Or Nickel Plated Flare Fittings, Desiccant Core Provides Removal Of Solid Contaminants Acid, And Moisture., Core Is Cushioned In Fiber Gaskets To Protect Core And To, Insure Trouble-free Performance., Powder Paint Coating Surpasses 500 Hour Astm Salt, Spray Test And Resists Corrosion., U.l. Listed File Sa3441 Csa Certified Lr46423, All Steel Shell Bi-flow Driers Are Rated 600 Psi For Use, With R410a.
