- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Parker Hannifin EBVP-1090 Ball Valve For A/c And Refrig.
| Manufacturer | Parker Hannifin |
|---|---|
| Model Number | EBVP-1090 |
| Manufacturer Part # | EBVP-1090 |
| Height | 2.5" |
| Width | 4" |
| Depth | 9" |
| Weight | 2.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Parker Hannifin EBVP-1090 Parker Ebvp-1090 Ball Valve W/bypass Port, 1-1/8" Odf Solder 1" Port, Full-flow Design Provides Low-pressure Drop For Maximum, System Performance., One Quarter-turn Low-torque Actuation Allows The Valve To, Be Open Or Closed Providing Simple And Easy Servicing., Copper-sweat Connections Provide Basic Ends For Brazing And, Eliminate The Need For Flux Simplifying The Installation, Process., Brass Body And Copper-connection Tubes Virtually Eliminate, Corrosion-related Problems., A Unique Copper-forming Process Is Used To Captivate The, Valve Ball Seals And Spring Eliminating Potential Leak, Paths And Providing Consistent And Superior Sealing., Agency Approvals Ul Recognized File No Sa5188

