- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Parker Hannifin SLD 8-5SV HH Filter Drier Suction Line
| Manufacturer | Parker Hannifin |
|---|---|
| Model Number | SLD 8-5SV HH |
| Manufacturer Part # | SLD 8-5SV HH |
| Height | 3.2" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 6" |
| Weight | 1.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Parker Hannifin SLD 8-5SV HH Parker Suction Line Filter Drier 5/8" Odf Solder, Model Sld-8-5sv Hh, Compatible With All Commercially Available Refrigerants, The Original Sld Solid Core Activated Alumina Suction, Line Filter Drier., High Acid Capacity., Low Pressure Drop Exceptionally High Flow Rates., Designed For System Clean-up., 500 Hours Salt Spray Protection., Shortest System Cut-out Lengths Allow Installation In Tight, Areas., Two Access Valves Simplify Pressure Drop Measurement., Flare Or Solid Copper Sweat Fittings., Ul Listed File No. Sa344, Csa Listed Lr46423, Compatible With R410a.
