Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Peerless Ovens CE52PESC Pizza Oven Deck-type Electric
| Manufacturer | Peerless |
|---|---|
| Model Number | CE52PESC |
| Manufacturer Part # | CE52PESC |
| Deck Width (side - side) | 36" - 47" |
| Deck Depth (front - back) | 34" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Number of Decks | 2 |
| Deck Construction | Refractory Stone |
| Height | 54" |
| Width | 50" |
| Depth | 42" |
| Weight | 1550 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Peerless, CE52PESC, Pizza Oven, deck-type, electric, 56" wide footprint, double stacked, 42"W x 32"D steel deck interior, (1) 12" high section, digital controls positioned on the right, 300°F to 650°F temperature range, (8) tubular elements, pizza stones, aluminized interior, enamel finish, stainless steel front, adjustable legs, cETLus, ETL-Sanitation (ventless option available, removable center wire rack option available to create two (2) 6" high sections)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
