FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Penn Scale EXP4202 Explorer Plus Analytical 229mm W X 408mm D X 372mm H Capacity 4200 G
| Manufacturer | Penn Scale |
|---|---|
| Model Number | EXP4202 |
| Manufacturer Part # | EXP4202 |
| Parts | Kit |
| Height | 229" |
| Width | 229" |
| Depth | 229" |
| Weight | 7.7 lbs |
| FCC | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Penn Scale, EXP4202, Explorer Plus Analytical, 229mm W x 408mm D x 372mm H, capacity 4200 g, readability 0.01 g, weighing pan 178mm × 201mm, motorized leveling with digital bubble, anti-pinch auto-doors (Auto Door models), 7" color touchscreen, USB Host (Type A)×2, USB Device (Type B)×1, USB Device (Type C)×1, Ethernet (RJ45)×1, optional Wi-Fi/Bluetooth dongle, built-in ionizer and draft shield light (analytical/semimicro), 2 touchless sensors, terminal status lights 7-color, power input 100-240 VAC 0.5A 50-60 Hz, output 12 VDC 1.5A, IEC/EN 61326-1 Class B, FCC Part 15 Class A, Canada ICES-003 Class A
Certifications
FCC
The item has been evaluated by the Federal Communications Commission and has been found to meet or exceed expectations. Items such as microwave ovens or induction cooking ranges may not interfere with international communications.
