Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Pitco aftermarket .
- Engineered to match existing Pitco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Pitco PTP5047587
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Pitco PTP5047587 Thermostat Kx 3/8 X 5 5/8 36
| Fits with Manufacturer | Pitco |
|---|---|
| Model Number | PTP5047587 |
| Manufacturer Part # | PTP5047587 |
| Height | 2.25" |
| Width | 2.25" |
| Depth | 6" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Pitco PTP5047587 [ Type - Kx Dip Sealed ] [ Temp 200-400 ] [ Bulb 3/8" X, 5-5/8" ] [ Cap 36" ][ Mount 1 ] [ 1/4" Mpt Stuff Box ], Dial # 22-1027 Dot-400-200 Flat Down, [ Gen Use Dial # 22-1006 Off-400-200 4-way ], New Style Rx # 46-1162 Hermetically Sealed., Dean Thermostat Type Tc125 # 46-1176, Dean Fryer 11e 11g 14e 14g 32g 714g 1212g 1214gm, 1414e 1414g 1818e 1818g 1824e 1824g 2020e 2020g, 2424e 2424g D-35 Llg M-35 M-40gm Sr Series Sm, (most Gas & Electric Fryers.), Frymaster Fryer Gf14 Gf14st Gf40 Gf40st Gx42., Pitco Fryer All Gas Fryers W/120v System.
