Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Private Label 261766 Baffle Filter 16 X 20 Galv
| Fits with Manufacturer | Private Label |
|---|---|
| Model Number | 261766 |
| Manufacturer Part # | 261766 |
| Height | 1.7" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 19.5" |
| Weight | 5.33 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Private Label 261766 Premium Quality Framed Baffle Type Grease Filter W/handles., Galvanized 16" X 20" X 2", Safe Dependable Positive Flame Barrier Protection., Seamless Smooth Surfaces Permit Constant Grease Run-off, Into Hood Collection Troughs Easily Cleaned By Soaking Or, Spraying Or In Conventional Dishwasher., Ul & Mea Approved., First Two Numbers Of Size Indicate Vertical Height. Second, Two Numbers Represent Horizontal Width Both Are Nominal, Dimentions., Actual Size Of Filters Are 7/16" Less Than Nominal., Actual Thickness Is 1-3/4".
