Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Private Label 41414 Oven Safety Valve 3/8
| Fits with Manufacturer | Private Label |
|---|---|
| Model Number | 41414 |
| Manufacturer Part # | 41414 |
| Height | 2.5" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 4.25" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Private Label 41414 [nat/lp] [ 3/8"fpt [1/4" Cct Pilot In/out ], [ Safety ] [width 2-1/2" ] [ Brand Baso Mfg# H15hr-6 ], [ 172 000 Btu ], Imperial Oven Ir Irh, , ***541111 Is The Valve Only For Imp1110-1 Valve Kit. If, Valve Kit With Fittings And Bracket Is Needed Order Ap#, 8011622***, , New Style Product Change Baso Has Changed This Valve., They Turned The Thermocouple Hole 90 Deg., It Now Is On The Right Side When Facing The Gas Inlet., - Not On The End., They Have Not Changed The Part Number.
