FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum CL1275-401601_RED Shelving Unit Closed 12"D X 36"L X 39"H
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | CL1275-401601_RED |
| Manufacturer Part # | CL1275-401601_RED |
| Posts/Uprights | (4) Posts |
| Type | Stationary Unit |
| Height | 74" High |
| Width (side - side) | 36" Wide |
| Post Construction | Galvanized |
| Depth (front - back) | 12" Deep |
| Shelf Construction | Galvanized |
| Height | 75" |
| Width | 36" |
| Depth | 12" |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, CL1275-401601_RED, Shelving Unit, closed, 12"D x 36"L x 39"H, heavy duty, 400 lb. load capacity per shelf, includes: (15) shelves, (36) 11-5/8"L x 5-9/16"W x 2-1/8"H (QED401) and (48) 11-7/8"L x 5-9/16"W x 4-5/8"H (QED601), bins available in multiple colors, uprights and cross bars, smooth powder coat finish