Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum M1836CG47-6LH33C Mobile Cart 36"W X 18"D X 80"H 1200 Lbs. Load Capacity
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | M1836CG47-6LH33C |
| Manufacturer Part # | M1836CG47-6LH33C |
| Construction | Chrome Plated |
| Approx. Shelf Depth (short side) | 18” - 20” |
| Approx. Shelf Width (long side) | 35” - 39” |
| Handle | No Handle |
| Shelf Style | Mixed |
| Type | Utility |
| Number of Shelves | 6 Shelves |
| Capacity | 901 - 2000 Lbs Capacity |
| Height | 80" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| Weight | 100 lbs |
| UPC | 651588299128 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, M1836CG47-6LH33C, Mobile Cart, 36"W x 18"D x 80"H, 1200 lbs. load capacity, includes: (5) wire shelves, (1) solid shelf, (4) posts, (4) label holders, (4) donut bumpers and (4) casters (2 with brakes), chrome plated finish, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.