FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum RWR72-1842LD_BLACK Convenient Shelving Unit Pack 4-tier 42"W X 18"D X 72"H
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | RWR72-1842LD_BLACK |
| Manufacturer Part # | RWR72-1842LD_BLACK |
| Height | 72" High |
| Ships | Knocked Down |
| Finish | Chrome Finish |
| Depth (front - back) | 18" Deep |
| Type | Stationary Unit |
| Shelves | (4) Shelves |
| Width (side - side) | 42" Wide |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Height | 72" |
| Width | 42" |
| Depth | 18" |
| Weight | 42 lbs |
| UPC | 651588044049 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, RWR72-1842LD_BLACK, Convenient Shelving Unit Pack, 4-tier, 42"W x 18"D x 72"H, 300 lb. load capacity per shelf, includes: (4) wire shelves, (4) posts, & (4) packs of split sleeves (4 pairs each), chrome plated finish, NSF, shipped KD
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
