Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum WR63-2460WPMS Solid Wire Plastic Mat Shelving Unit Stationary 4-tier
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WR63-2460WPMS |
| Manufacturer Part # | WR63-2460WPMS |
| Type | Stationary Unit |
| Width (side - side) | 60" Wide |
| Ships | Knocked Down |
| Finish | Epoxy Coated, Green |
| Shelves | (4) Shelves |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Height | 63" High |
| Depth (front - back) | 24" Deep |
| Height | 63" |
| Width | 60" |
| Depth | 24" |
| Weight | 92 lbs |
| UPC | 651588335925 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WR63-2460WPMS, Solid Wire Plastic Mat Shelving Unit, stationary, 4-tier, 60"W x 24"D x 63"H overall size, 600-800 lb. max weight, includes, (4) plastic wire mats, (4) wire frames, (4) posts, & packs of split sleeves, green epoxy antimicrobial coating, NSF, KD
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.