Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum WRC-1860GY-2 Utility Cart 60"W X 18"D X 37-1/2"H (2) Wire Shelves
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WRC-1860GY-2 |
| Manufacturer Part # | WRC-1860GY-2 |
| Construction | Epoxy Coated |
| Color | Gray |
| Handle | U-handle(s) |
| Number of Shelves | 2 Shelves |
| Approx. Shelf Depth (short side) | 18” - 20” |
| Type | Utility |
| Shelf Style | Wire |
| Approx. Shelf Width (long side) | 55” (and Up) |
| Capacity | 901 - 2000 Lbs Capacity |
| Height | 37.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 18" |
| Weight | 52 lbs |
| UPC | 651588273265 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WRC-1860GY-2, Utility Cart, 60"W x 18"D x 37-1/2"H, (2) wire shelves, 1200 lb. capacity, (2) "U" shaped handles, open base, donut bumpers, (4) swivel casters (2 with brakes), gray epoxy antimicrobial finish, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
