Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum WRC-2148-3 Utility Cart 48"W X 21"D X 37-1/2"H (3) Wire Shelves
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WRC-2148-3 |
| Manufacturer Part # | WRC-2148-3 |
| Approx. Shelf Depth (short side) | 21” - 23” |
| Number of Shelves | 3 Shelves |
| Construction | Chrome Plated |
| Handle | U-handle(s) |
| Type | Utility |
| Shelf Style | Wire |
| Approx. Shelf Width (long side) | 45” - 49” |
| Capacity | 901 - 2000 Lbs Capacity |
| Height | 37.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 21" |
| Weight | 62 lbs |
| UPC | 651588234327 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WRC-2148-3, Utility Cart, 48"W x 21"D x 37-1/2"H, (3) wire shelves, 1200 lb. capacity, (2) "U" shaped handles, open base, donut bumpers, (4) swivel casters (2 with brakes), chrome plated finish, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
