Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum WRC-2148-3CG Utility Cart 48"W X 21"D X 37-1/2"H (2) Chrome Plated Wire Shelves
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WRC-2148-3CG |
| Manufacturer Part # | WRC-2148-3CG |
| Approx. Shelf Depth (short side) | 21” - 23” |
| Type | Utility |
| Number of Shelves | 3 Shelves |
| Construction | Chrome Plated |
| Handle | U-handle(s) |
| Approx. Shelf Width (long side) | 45” - 49” |
| Shelf Style | Wire |
| Capacity | 901 - 2000 Lbs Capacity |
| Height | 37.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 21" |
| Weight | 71 lbs |
| UPC | 651588274323 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WRC-2148-3CG, Utility Cart, 48"W x 21"D x 37-1/2"H, (2) chrome plated wire shelves, (1) galvanized solid shelf, 1200 lb. capacity, (2) "U" shaped chrome plated handles, open base, donut bumpers, (4) swivel casters (2 with brakes), NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
