Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Quantum WRCP-1848WPMS-2 Utility Cart 48"W X 18"D X 40"H (2) Wire Plastic Mat Shelves
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WRCP-1848WPMS-2 |
| Manufacturer Part # | WRCP-1848WPMS-2 |
| Approx. Shelf Depth (short side) | 18” - 20” |
| Shelf Style | Wire |
| Approx. Shelf Width (long side) | 45” - 49” |
| Handle | Push Handle(s) |
| Construction | Epoxy Coated |
| Type | Utility |
| Number of Shelves | 2 Shelves |
| Capacity | 901 - 2000 Lbs Capacity |
| Height | 40" |
| Width | 48" |
| Depth | 18" |
| Weight | 46 lbs |
| UPC | 651588343166 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WRCP-1848WPMS-2, Utility Cart, 48"W x 18"D x 40"H, (2) wire plastic mat shelves, 1200 lb. capacity, (1) push handle, donut bumpers, (4) swivel casters (2 with brakes), green epoxy antimicrobial finish, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.