FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rancilio KRYO ST Kryo Coffee Grinder Manual On/off Grinding Operation 1 Or 2 Dose (5.5-10 G) Dispenser
| Manufacturer | Rancilio Group North America |
|---|---|
| Model Number | KRYO ST |
| Manufacturer Part # | KRYO ST |
| No. of Hoppers | (1) Hopper |
| Grinder Type | Grinding Burrs |
| Operation | Manual Controls |
| Height | 22.6" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 15.1" |
| Weight | 28.7 lbs |
| CE | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rancilio Group North America, KRYO ST, Kryo Coffee Grinder, manual on/off grinding operation, 1 or 2 dose (5.5-10 g) dispenser, bean hopper capacity 2.9 lbs, 64 mm diameter burrs, 15/20 lbs./hr, continuous micrometric adjustment with anti-accidental rotation lock, die-cast aluminum fins for cooling burrs, ABS and polyamide materials, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
