FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Randell 9215-290 Refrigerated Counter/Work Top Reach-in Two-section
| Manufacturer | Randell |
|---|---|
| Model Number | 9215-290 |
| Manufacturer Part # | 9215-290 |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Access Type | Doors |
| No of Doors | 2 Doors |
| Sections | 2 Section |
| Compressor HP | 1/4 HP |
| Width (side - side) | 48" - 51" Wide |
| Exterior Finish | Stainless Steel Top, Front & Sides |
| Height | 36" |
| Width | 48" |
| Depth | 33" |
| Weight | 325 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
| Made in USA | Yes |
| cUL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Randell, 9215-290, Refrigerated Counter/Work Top, reach-in, two-section, 11.58 cu. ft. capacity, 48"W x 33"D, side-mounted self-contained refrigeration, (2) 18" solid hinged self-closing doors, stainless steel top with 3" backsplash, front & sides, aluminum interior, R290 refrigerant, 1/4 HP, cUL, UL, NSF, Made in USA
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.
