FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Randell EHI-1 Drop-In Hot Food Unit Electric (1) 12" X 20" Pan Size
| Manufacturer | Randell |
|---|---|
| Model Number | EHI-1 |
| Manufacturer Part # | EHI-1 |
| Style | Individual Pans |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Construction | Stainless Steel Top, Corrosion Resistant Steel Exterior |
| Insulated or Non-Insulated | Insulated |
| Wet or Dry operation | Dry |
| Height | 13.3" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 26" |
| Weight | 60 lbs |
| cUL | Yes |
| Made in USA | Yes |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Randell, EHI-1, Drop-In Hot Food Unit, electric, (1) 12" x 20" pan size, dry operation, individual thermostatic control, stainless steel top corrosion resistant steel exterior, cUL, UL, NSF, Made in USA
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.