- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Resfab CR-60AT Fryer Electric Floor Model
| Manufacturer | Resfab Equipment |
|---|---|
| Model Number | CR-60AT |
| Manufacturer Part # | CR-60AT |
| Controls | Digital Controls |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Filter | Built-in Filter |
| Type | Heavy Duty Floor Model |
| With or without basket lifts | With Basket(s) |
| Height | 36.63" |
| Width | 21.63" |
| Depth | 32.5" |
| Weight | 294 lbs |
| cCSAus | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Resfab Equipment, CR-60AT, Fryer, electric, floor model, 60 lb. fat capacity, touchscreen controls with 40 programmable menus, automatic basket lifts, built-in filtration, stainless steel construction, casters, NSF, cCSAus, ENERGY STAR®.
***NON-RETURNABLE***
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.