FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rosito Bisani FW110 Morello Forni Wood Fired Pizza Oven Wood 43" Inside Cooking Diameter
| Manufacturer | Rosito Bisani |
|---|---|
| Model Number | FW110 |
| Manufacturer Part # | FW110 |
| Location | Indoor |
| Base Style | Stationary (stand Base) |
| Fuel Type | Wood-fired |
| Hearth Width / Diameter | 40" - 49" |
| Shape | Round |
| Height | 73.75" |
| Width | 58.25" |
| Depth | 65" |
| Weight | 2700 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rosito Bisani, FW110, Morello Forni Wood Fired Pizza Oven, wood, 43" Inside cooking diameter, removable cooking slab, 7-8) 8", (6-7) 10", (4-6) 12", (3-4) 16" pizza capacity, front granite work slab, 7” thick sealed insulated walls, high refractory premium grade alumina with heavy metal enclosure, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
