FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rosito Bisani SYNCHRO 3 GROUP CBC Royal Traditional Espresso Machine 3-group Semi-automatic
| Manufacturer | Rosito Bisani |
|---|---|
| Model Number | SYNCHRO 3 GROUP |
| Manufacturer Part # | SYNCHRO 3 GROUP |
| Group Head(s) | 3 Group |
| Operation | Semi-automatic |
| Height | 23.5" |
| Width | 38" |
| Depth | 23" |
| Weight | 205 lbs |
| NSF | Yes |
| ETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rosito Bisani, SYNCHRO 3 GROUP, CBC Royal Traditional Espresso Machine, 3-group, semi-automatic, 1-6 cup simultaneous delivery capacity, volumetric touchpad with programmable dosages, LCD display with variety of programmable parameters, automatic back-flush cleaning program per group, independent continuous button for semi-automatic operation, (2) stainless steel swivel steam jets, (1) stainless steel hot water jet, thermal brewing group with dynamic pre-infusion ensures optimal espresso extraction, 21 amps, 4000 watts, 220v/60/1-ph, ETLus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
ETLus
Certified by Intertek with an ETLus mark, this product complies with North American safety standards for electrical products.
