FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol 8.520I2LSP8
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol 8.520I2LSP8 Mini-Concept Combination Star-Clean Basket Rotisserie On Grab-and-Go Display
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | 8.520I2LSP8 |
| Manufacturer Part # | 8.520I2LSP8 |
| Construction | Stainless Steel |
| Capacity per Compartment | (32) Chickens Max. |
| Height | 73.63" |
| Width | 35.13" |
| Depth | 37" |
| Weight | 650 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, 8.520I2LSP8, Mini-Concept combination Star-Clean Basket Rotisserie on Grab-and-Go Display, 35-1/8"W, (6) cooking programs, (8) chicken baskets, 24-32 chicken capacity, (2) heated shelves sloped 5°, holds (20) boxed chickens, convex double-glazed K-glass door with "ROTISSERIE" sign, drip pan with drain plug, halogen lamp, stainless steel & black epoxy, 208-240v/60Hz/3-ph, 42.0 amps, 8.65 kW, cETLus, ETL Sanitation
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
