FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FB1400-4G-SS_NAT
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FB1400-4G-SS_NAT FlamBoyant Infrared Rotisserie Oven Gas Countertop
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FB1400-4G-SS_NAT |
| Manufacturer Part # | FB1400-4G-SS_NAT |
| Construction | Stainless Steel |
| Control Type | Manual Controls |
| Heat | Infrared |
| Capacity per Compartment | (24) Chickens Max. |
| Height | 73.5" |
| Width | 54.13" |
| Depth | 26.63" |
| Weight | 567 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FB1400-4G-SS_NAT, FlamBoyant Infrared Rotisserie Oven, gas, countertop, 54-1/8" W, (4) stainless steel V-shaped spits, 20-24 chicken capacity, (4) individual motors, drip pan with drain plug, halogen lamp, tempered glass doors, stainless steel finish, 76,000 BTU, 0.77 kW, 208-230v/60/1-ph, 4 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
