KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FB1400-6E-SSP
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FB1400-6E-SSP FlamBoyant Rotisserie Oven Electric Countertop Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FB1400-6E-SSP |
| Manufacturer Part # | FB1400-6E-SSP |
| Construction | Black Enamel |
| Height | 78.25" |
| Width | 54.13" |
| Depth | 25.75" |
| Weight | 612 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FB1400-6E-SSP, FlamBoyant Rotisserie Oven, electric, countertop model, 54-1/8" W, (6) stainless steel V-shaped spits, 30-36 chicken capacity, (6) individual motors, drip pan with drain plug, halogen lamp, tempered glass doors, SSP finish: stainless steel with porcelain enamel front panels (5% surcharge for colors other than black), 30 kW, 208-230v/60/3-ph, 84 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
