- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rotisol FB1400-8G-SS_NAT FlamBoyant Infrared Rotisserie Oven Gas Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FB1400-8G-SS_NAT |
| Manufacturer Part # | FB1400-8G-SS_NAT |
| Construction | Stainless Steel |
| Heat | Infrared |
| Control Type | Manual Controls |
| Capacity per Compartment | (48) Chickens Max. |
| Height | 74.5" |
| Width | 54.13" |
| Depth | 26.63" |
| Weight | 642 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FB1400-8G-SS_NAT, FlamBoyant Infrared Rotisserie Oven, gas, floor model, 54-1/8" W, (8) stainless steel V-shaped spits, 40-48 chicken capacity, (8) individual motors, drip pan with drain plug, halogen lamp, tempered glass doors, stainless steel finish, 0.89 kW, 151,000 BTU, 208-230v/60/1-ph, 4.5 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
