KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FBP5.320
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FBP5.320 Roti-Roaster Batch Rotisserie Oven Electric Countertop
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FBP5.320 |
| Manufacturer Part # | FBP5.320 |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 30.06" |
| Width | 27" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 510 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FBP5.320, Roti-Roaster Batch Rotisserie Oven, electric, countertop, 27"W, (5) stainless steel chicken baskets, 5-10 chicken capacity, front curved double-glazed K-glass door & rear flat K-glass door, drip pan with drain plug, halogen lamp, finish- all stainless steel, 2.9kW, 208-240v/60/3-ph, cETLus, ETL-Sanitation, CE
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.

