KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FBS1160-6G-SSP
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FBS1160-6G-SSP FlamBoyant™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven Gas Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FBS1160-6G-SSP |
| Manufacturer Part # | FBS1160-6G-SSP |
| Heat | Gas |
| Control Type | Manual Controls |
| Construction | Stainless Steel & Black Enamel |
| Height | 71" |
| Width | 45.13" |
| Depth | 23.75" |
| Weight | 543 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FBS1160-6G-SSP, FlamBoyant™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven, gas, floor model, 45-1/8"W, (18-24) spatchcock chicken or (24-30) whole chickens on V-shaped spits capacity, (6) spatchcock basket spits (BCR1160) included, (6) individual motors, drip pan & drain plug, halogen lamp, replaceable ceramic bricks, tempered K-glass doors, illuminated 'Rotisserie' sign, stainless steel with porcelain enamel front panels, (5% surcharge for colors other than black), casters with brakes, 77,000 BTU/hr, 0.53kW, 208-240v/60/1-ph, 3.0 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
