- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rotisol FBS1600-6E-SS FlamBoyant SPATCHCOCK Rotisserie Oven Electric Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FBS1600-6E-SS |
| Manufacturer Part # | FBS1600-6E-SS |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 71" |
| Width | 62" |
| Depth | 22.88" |
| Weight | 805 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FBS1600-6E-SS, FlamBoyant SPATCHCOCK Rotisserie Oven, electric, floor model, 62"W, (30-36) spatchcock chicken or (36-42) whole chickens on V-shaped spits capacity, (6) spatchcock basket spits (BCR1160) included, (6) individual motors, drip pan & drain plug, halogen lamp, K-glass doors, stainless steel finish, casters with brakes, 42.27kW, 208-240v/60/3-ph, 117.5 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
