KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FBS1600-6G-SS
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FBS1600-6G-SS FlamBoyant™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven Gas Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FBS1600-6G-SS |
| Manufacturer Part # | FBS1600-6G-SS |
| Construction | Stainless Steel |
| Control Type | Manual Controls |
| Heat | Gas |
| Height | 71" |
| Width | 62" |
| Depth | 23.75" |
| Weight | 783 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FBS1600-6G-SS, FlamBoyant™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven, gas, floor model, 62"W, (30-36) spatchcock chicken or (36-42) whole chickens on V-shaped spits capacity, (6) spatchcock basket spits (BCR1160) included, (6) individual motors, drip pan & drain plug, halogen lamp, replaceable ceramic bricks, tempered K-glass doors, stainless steel finish, casters with brakes, 136,000 BTU/hr, 0.83kW, 208-240v/60/1-ph, 4.0 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
