KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FF1175-8G-SSP
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FF1175-8G-SSP FauxFlame™ 1175-8 Gas Rotisserie Countertop Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FF1175-8G-SSP |
| Manufacturer Part # | FF1175-8G-SSP |
| Heat | Infrared |
| Control Type | Manual Controls |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 71.5" |
| Width | 46.25" |
| Depth | 24" |
| Weight | 530 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FF1175-8G-SSP, FauxFlame™ 1175-8 Gas Rotisserie, countertop model, 46 ¼” W, (8) stainless steel V-shaped spits, 32-40 chicken capacity, (8) individual motors, drip pan with plug, halogen lamp, tempered K-glass doors, SSP finish: stainless steel with black porcelain enamel front panels (other colors are available for a 5% surcharge), 82,000 BTU, 0.59kw, 208-240v/60/1-ph, 3 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.