KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FF1655-6E-SS
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FF1655-6E-SS FauxFlame™ Rotisserie Oven Electric Countertop Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FF1655-6E-SS |
| Manufacturer Part # | FF1655-6E-SS |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 74.63" |
| Width | 65.25" |
| Depth | 24" |
| Weight | 660 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FF1655-6E-SS, FauxFlame™ Rotisserie Oven, electric, countertop model, 65-1/4" W, (6) stainless steel V-shaped spits, 36-42 chicken capacity, (6) individual motors, drip pan with drain plug, halogen lamp, tempered glass doors, stainless steel finish, 37.88 kW, 208-230v/60/3-ph, 105.5 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.