FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol FFS1175-6G-SS_NAT
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol FFS1175-6G-SS_NAT FauxFlame™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven Gas Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FFS1175-6G-SS_NAT |
| Manufacturer Part # | FFS1175-6G-SS_NAT |
| Control Type | Manual Controls |
| Heat | Gas |
| Construction | Stainless Steel |
| Capacity per Compartment | (30) Chickens Max. |
| Height | 71.38" |
| Width | 46.25" |
| Depth | 24" |
| Weight | 375 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FFS1175-6G-SS_NAT, FauxFlame™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven, gas, floor model, 46-1/4" W, (6) spatchcock basket spits, 18-24 spatchcock chicken capacity or 24/30 chickens on V-shaped spits, 6 individual motors, drip pan with drain plug, halogen lamp, tempered glass doors, stainless steel finish, 61,500 BTU, 208-240v/60/1-ph, cETLus, ETL
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
