FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rotisol FFS1425-4G-SS_LP FauxFlame™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven Gas Countertop
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | FFS1425-4G-SS_LP |
| Manufacturer Part # | FFS1425-4G-SS_LP |
| Construction | Stainless Steel |
| Heat | Gas |
| Control Type | Manual Controls |
| Capacity per Compartment | (24) Chickens Max. |
| Height | 50.63" |
| Width | 56.13" |
| Depth | 24" |
| Weight | 375 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, FFS1425-4G-SS_LP, FauxFlame™ SPATCHCOCK Rotisserie Oven, gas, countertop, 56-1/4" W, (4) spatchcock basket spits, 16-20 spatchcock chicken capacity or 20/24 chickens on V-shaped spits, 4 individual motors, drip pan with drain plug, halogen lamp, tempered glass doors, stainless steel finish, 60,500 BTU, 208-240v/60/1-ph, cETLus, ETL
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
