KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol GF1375-2E-SSP
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol GF1375-2E-SSP GrandFlame Rotisserie Oven Electric Countertop
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | GF1375-2E-SSP |
| Manufacturer Part # | GF1375-2E-SSP |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 63.88" |
| Width | 56.13" |
| Depth | 28.38" |
| Weight | 309 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, GF1375-2E-SSP, GrandFlame Rotisserie Oven, electric, countertop, 56-1/8" W, (3) stainless steel V-shaped spits (2 for roasting, 1 for holding), 10-12 chicken capacity, (3) individual spit motors, tempered glass doors, drip pan with drain plug, halogen lamp, SSP finish- stainless steel with black porcelain enamel front panels (5% surcharge for other colors from the Rotisol chart), 12.85 kW, 208-230v/60/3-ph, 36 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.