KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol GF1675-8G-SS_NAT
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol GF1675-8G-SS_NAT GrandFlame Rotisserie Oven Gas Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | GF1675-8G-SS_NAT |
| Manufacturer Part # | GF1675-8G-SS_NAT |
| Control Type | Manual Controls |
| Construction | Stainless Steel |
| Heat | Gas |
| Height | 72.5" |
| Width | 68" |
| Depth | 29" |
| Weight | 907 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, GF1675-8G-SS_NAT, GrandFlame Rotisserie Oven, gas, floor model, 68" W, (8) stainless steel V-shaped spits, 54-64 chicken capacity, (8) individual spit motors, tempered glass doors, drip pan with drain plug, halogen lamps, SS finish- stainless, 175,000 BTU, 0.54 kW, 208-230v/60/1-ph, 2.6 amps, cETLus, ETL-Sanitation (Minimum of 5 units)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
